ŠKOLNÍ ŘÁD
se řídí zákony, vyhláškami a nařízeními vlády, které souvisejí s veškerými procesy školy. Je zpracován na základě zákona č. 561/2004 Sb., školský zákon v platném znění a příslušných prováděcích předpisů, zejména vyhlášky č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání ve znění vyhlášky č. 43/2006 Sb., zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně právní ochraně dětí v platném znění, zákona č. 94/1963 Sb. o rodině v platném znění, Úmluvy o právech dítěte, Listiny základních práv a svobod, zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví v platném znění, zákona č. 500/2004 Sb., správní řád v platném znění a dalších souvisejících právních předpisů.
Práva dětí
Práva zákonných zástupců (rodičů)
Povinnosti zákonných zástupců (rodičů) a dětí
Pravidla hodnocení dětí
Cíle předškolního vzdělávání
Při výchovně vzdělávací práci sledují pedagogové tyto rámcové cíle (záměry), které vycházejí z RVP PV:
Péče o zdraví dětí a jejich bezpečnost při vzdělávání a zásady bezpečnosti při práci s dětmi
Léky a léčebné prostředky ve škole nepodáváme.
Zákonní zástupci (rodiče) nesou část odpovědnosti za své dítě i po dobu, kdy je v mateřské škole – odpovídají za to, co mají děti v kapsách, zda neobsahují nebezpečné věci (ostré předměty, léky apod.), odpovídají za ošacení a obutí svých dětí a za věci (šperky, knihy, hračky, potraviny, pantofle), které si děti berou s sebou do školy ( mohou např. zapříčinit úraz dítěte).
Zásady pro bezpečný provoz
Ochrana dětí před sociálně patologickými jevy a před projevy diskriminace
Součástí ŠVP je i preventivní program ochrany před sociálně patologickými jevy. Děti jsou přiměřenou formou jejich věku upozorňovány na možná nebezpečí:
Ochrana majetku mateřské školy
Chování dětí při zacházení s majetkem školy v rámci vzdělávání:
Povinnosti zákonných zástupců (rodičů) při zacházení s majetkem mateřské školy při jejich pobytu v mateřské škole:
Tento školní řád je závazný pro všechny děti, zákonné zástupce (rodiče), osoby jimi pověřené, všechny zaměstnance školy.
Celý školní řád je zveřejněn na přístupných místech ve škole - informativní nástěnka.
Školní řád nabývá účinnosti 01.01.2017
Zpracovala: Kateřina Bakešová
ředitelka Mateřské školy Telnice
Děti k předškolnímu vzdělávání přijímá a pobyt v mateřské škole ukončuje ředitelka školy. Do mateřské školy jsou přijímány děti zpravidla od tří let do šesti let věku, po dohodě i děti mladší tří let. Nástup dítěte je od 01. září téhož kalendářního roku, kdy probíhá zápis. Dítě může být přijato k předškolnímu vzdělávání i v průběhu školního roku, pokud to umožňuje kapacita školy. Školní rok začíná 01. září a končí 31. srpna následujícího kalendářního roku. Vzhledem k naší smíšené jednotřídní mateřské škole jsou ve třídě zařazeny děti různého věku (účinnost od 01.09.2017).
Od počátku dne, který následuje ke dni, kdy dítě dosáhne pátého roku věku, do zahájení povinné školní docházky, je předškolní vzdělávání povinné.
Povinné předškolní vzdělávání má formu pravidelné denní docházky v pracovních dnech, a to v rozsahu 4 hodin denně. Začátek této doby je od 08.00 hodin. Dítě má právo vzdělávat se v mateřské škole po celou dobu jejího provozu. Zákonný zástupce (rodič) je povinnen dítě omlouvat nejpozději do 08.00 hodin a to osobně či telefonicky. Delší nepřítomnost nahlásit nejpozději do 3 dnů. Absenci po té omlouvá písemnou formou ředitelce. (účinnost od 01.09.2017)
Ředitelka mateřské školy po dohodě se zřizovatelem stanoví termín a dobu zápisu k předškolnímu vzdělávání pro následující školní rok. Obvykle to bývá období od 02.května do 16.května. Zápis zveřejní např. formou plakátů na budově školy a v blízkém okolí školy na veřejných místech v obci, na úřední desce zřizovatele, na webových stránkách školy či vyhlášením prostřednictvím místního rozhlasu Obecního úřadu Telnice.
"Žádost o přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání" včetně "Osobního spisu dítěte" obdrží zákonní zástupci (rodiče) nejpozději ve stanoveném termínu zápisu v mateřské škole.
Zákonní zástupci (rodiče) odevzdají zpět do mateřské školy "Přihlášku dítěte k předškolnímu vzdělávání" včetně "Osobního spisu dítěte", vše řádně a čitelně vyplněné, potvrzené dětským pediatrem a to do stanoveného termínu. K zápisu zákonní zástupci (rodiče) přinesou další dokumenty potřebné k řádnému zápisu (rodný list dítěte, rozhodnutí o odkladu školní docházky, občanský průkaz). Po ukončení zápisu rozhodne ředitelka školy dle stanovených kritérií o přijetí či nepřijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání, a to do 30-ti dnů od ukončení zápisu písemným rozhodnutím. Rozhodnutí bude doručeno poštovní službou nebo osobním předáním. Rovněž se zákonní zástupci (rodiče) mohou osobně informovat o výsledcích zápisu, a to ve stanoveném termínu přímo v kanceláři ředitelky školy. Při přijímání dětí k předškolnímu vzdělávání je třeba dodržet podmínky stanovené zvláštními právními předpisy - zákon č. 561/2004 Sb., § 34, odst. 5 v platném znění, § 50 zákona č. 258/2000 Sb. v platném znění, zákon č. 500/2004 Sb. v platném znění a v souladu s platnými kritérii.
Při přijetí dítěte do mateřské školy stanoví ředitelka školy po dohodě se zákonným zástupcem (rodičem) dítěte dny docházky dítěte do mateřské školy a délku pobytu v těchto dnech. Při nástupu do mateřské školy může ředitelka určit zkušební dobu k ověření schopnosti dítěte přizpůsobit se podmínkám v mateřské škole (§ 34, odst. 3 zákona č. 561/2004 Sb. v platném znění), nejdéle však na dobu 3 měsíců. Zákonní zástupci (rodiče) dětí s odkladem povinné školní docházky odevzdají v mateřské škole "Rozhodnutí o odkladu povinné školní docházky", o kterém rozhodl příslušný ředitel(ka) základní školy. Zákonní zástupci (rodiče) dětí odevzdají řádně, čitelně a pravdivě vyplněný "Osobní spis dítěte" a "Žádost o přijetí" s potvrzením dětského pediatra. Dojde-li v průběhu docházky do mateřské školy ke změnám, jsou zákonní zástupci (rodiče) povinni neprodleně tyto změny nahlásit ředitelce nebo učitelce (např. změna zdravotní pojišťovny, tel. čísla, bydliště, případná změna zaměstnání a tel. čísla do zaměstnání, změna zdravotního stavu dítěte).
Při nástupu dětí k předškolnímu vzdělávání jsou zákonní zástupci (rodiče) informováni o výši, způsobu a termínech platby za stravné, za vzdělávací a školské služby, a to na informativní schůzce a dále pak formou oznámení na nástěnce a na webových stránkách školy. Stravné spolu s platbami za vzdělávací a školské služby se hradí v hotovosti na celý měsíc vždy v jednom předem určeném dni v měsíci u vedoucí školní jídelny. Dle zájmu zákonných zástupců (rodičů) je možné výše uvedené platby hradit formou bankovního převodu, kdy zájemce obdrží od vedoucí školní jídelny číslo účtu, variabilní a konstantní symbol. V následujícím měsíci provede vedoucí školní jídelny vyúčtování a odečte odhlášené obědy z předchozího měsíce. Termíny plateb je nutné dodržovat i v době nemoci dítěte, či jiné nepřítomnosti dítěte v mateřské škole. Úhrada za vzdělávací a školské služby je v souladu s předpisy a směrnicí o úplatě za vzdělávání a školské služby.
Docházka do mateřské školy – zákonní zástupci (rodiče) jsou povinni předat dítě osobně učitelce nejdéle do 08.00 hodin, neboť v 08.00 hodin se mateřská škola zamyká.
Docházka do mateřské školy je po předchozí dohodě s ředitelkou školy možná i během celého dne, avšak přítomnost dítěte musí být zřejmá do 08.00 hodin vzhledem k nutnosti normování potravin.
Omlouvání dětí - zákonní zástupci (rodiče) omlouvají dítě z předškolního vzdělávání telefonicky pouze do 08.00 hodin. Delší nepřítomnost dítěte na předškolním vzdělávání nahlásí zákonní zástupci (rodiče) nejpozději do 3 dnů. Pokud je nepřítomnost dítěte delší než 14 dnů, jsou zákonní zástupci (rodiče) povinni nepřítomnost omluvit písemně. Pokud tak neučiní, vystavují se nebezpečí ukončení docházky dítěte do mateřské školy po předchozím písemném upozornění ředitelkou školy.
Do mateřské školy docházejí děti v dobrém zdravotním stavu, bez vnějších známek akutního onemocnění. Jsou-li nemocné, přeruší docházku, aby neohrožovaly zdraví ostatních dětí. Zákonní zástupci (rodiče) dítěte jsou povinni neprodleně hlásit výskyt infekčního onemocnění v rodině a veškeré údaje o zdravotním stavu dítěte.
Pokud dítě při příchodu do mateřské školy jeví známky onemocnění (např. nachlazení, teplota, silná rýma, nepravidelné bolesti apod.), pedagogický pracovník konzultuje jeho zdravotní stav se zákonným zástupcem (rodičem) a může odmítnout takto nemocné dítě přijmout do mateřské školy.
Pedagogický pracovník ani jiný zaměstnanec mateřské školy není oprávněn podávat dítěti během jeho pobytu ve škole jakékoliv léky.
Při vstupu dítěte do mateřské školy nabízíme individuálně přizpůsobený adaptační režim. Dohodou mezi zákonným zástupcem (rodiči) a pedagogickými pracovnicemi o jednotném působení na dítě, získání informací o oblíbené činnosti, hračce, návycích, zdravotním stavu apod. Individuální pohovory se zákonnými zástupci (rodiči) – průběžně, dle potřeby. První dny bude dítě v mateřské škole přítomno jen do oběda (svačiny, apod.). Možnost část dne (po dohodě s ředitelkou nebo učitelkou) strávit v mateřské škole spolu se zákonnými zástupci (rodiči). Příprava dětí na docházku do základní školy – pohovorem, návštěvou v základní škole (před zápisem), návštěva učitelky ze základní školy v mateřské škole.
Ředitelka mateřské školy může po předchozím písemném upozornění zákonného zástupce (rodiče) dítěte rozhodnout o ukončení předškolního vzdělávání:
V průběhu zkušební doby, a to na základě doporučení lékaře nebo školského poradenského zařízení. Dítě se bez omluvy zákonného zástupce (rodiče) nepřetržitě neúčastní předškolního vzdělávání po dobu delší než dva týdny.
Zákonný zástupce (rodič) opakovaně neuhradí úplatu za vzdělávání a školské služby nebo úplatu za stravování ve stanoveném termínu a nedohodne s ředitelkou jiný termín úhrady.
Zákonný zástupce, rodič (a jím pověřené osoby) závažným způsobem opakovaně narušuje školní řád a provoz mateřské školy.
Rozhodnout o ukončení předškolního vzdělávání nelze v případě dítěte, pro které je předškolní vzdělávání povinné.
Dohodou mezi zákonnými zástupci dítěte a ředitelkou školy o ukončení na vlastní žádost podanou písemně – např. změna bydliště, apod.
Organizace dne v mateřské škole je uvolněná a vychází z potřeb dětí. Je volena dostatečně pružně a umožňuje reagovat na individuální možnosti dětí a jejich aktuálně změněné potřeby. Je plně v kompetenci učitelek.
Pedagogové se během dne plně věnují dětem a jejich vzdělávání. Předškolní vzdělávání probíhá v souladu se školním vzdělávacím programem.
Plánování činností vychází z potřeb a zájmů dětí, vyhovuje individuálním vzdělávacím potřebám a možnostem dětí.
Do organizace dne jsou zařazovány aktivity, které podněcují k intenzivnímu prožitku, experimentování, je využíváno plánovaných i neplánovaných situací k učení (RVP).
Je dodržována doba mezi jednotlivými jídly, nesmí přesáhnout 3 hodinový interval.
Doba pobytu venku je zpravidla 1,5 hodiny dopoledne, v zimním i letním období lze dobu upravit s ohledem na venkovní teploty nebo vynechat při mimořádně nepříznivých klimatických podmínkách. Doba odpoledního odpočinku je přizpůsobována potřebám spánku a věku dětí. Pro nespavé děti je tato doba využita k jinému klidovému programu.
Dodržuje se pitný režim, každé dítě má svůj hrnek a samo se obsluhuje u termosu s pitím. Dětem jsou podávány kromě ovocných čajů i vitaminové nápoje, nápoje obohacené o jód, s nižším obsahem cukrů, apod.
Provoz mateřské školy je každoročně přerušen v měsíci červenci a srpnu, zpravidla po dobu 5 týdnů. Rozsah přerušení oznámí ředitelka zákonným zástupcům (rodičům) nejpozději 2 měsíce před uzavřením mateřské školy po projednání se zřizovatelem. Dále se mateřská škola uzavírá o vánočních prázdninách.
Provoz mateřské školy lze ze závažných důvodů a po projednání se zřizovatelem omezit nebo přerušit i v jiném období než stanoveném shora. Za závažné důvody se považují organizační či technické příčiny, které znemožňují řádné poskytování předškolního vzdělávání. Informaci o omezení nebo přerušení provozu zveřejní ředitelka mateřské školy na přístupném místě ve škole neprodleně poté, co o omezení nebo přerušení provozu rozhodne.
Při přijetí dítěte do mateřské školy stanoví ředitelka mateřské školy po dohodě se zákonným zástupcem (rodičem) dítěte způsob a rozsah stravovaní dítěte. Dle vyhlášky o předškolním vzdělávání se dítě, které je přítomno v době podávání jídla, stravuje vždy. Po dohodě a nahlášení dřívějšího odchodu(nejdéle do 08.00 hodin) si lze dítě vyzvednout po obědě. Každé dítě má nárok na odebrání nanejvýš jednoho hlavního jídla (oběd) a dvou doplňkových jídel (přesnídávka a svačina) denně. Stravování se uskutečňuje v době pobytu dětí ve školním zařízení, proto nebude brán zřetel na výjimečné dřívější odchody dětí (po obědě) a nebude jim z hygienických důvodů vydávána svačina dříve. Z hygienických důvodů se neomluvené obědy nevydávají k odnášení z mateřské školy. Do mateřské školy je zakázáno z hygienických důvodů nošení jakýchkoliv potravin a tekutin, zejména vlastních svačin (dítětem nebo jeho zákonným zástupcem, rodičem).
Stravné se hradí v hotovosti nebo bankovním převodem vždy v jednom určeném dni v měsíci u vedoucí školní jídelny. Termín je nutné dodržovat i v případné nepřítomnosti dítěte v tomto dni. Výši úhrady za stravování určí ředitelka společně s vedoucí školní jídelny podle vyhlášky č. 107/2005 Sb., o školním stravování, ve znění platných předpisů.
Podle novely § 123 odst. 4 a v souladu s ustanovením zákona č. 561/2004 Sb., § 123 v platném znění a vyhlášky o předškolním vzdělávání, se stanovuje výše úplaty za vzdělávání vždy v konkrétním školním roce směrnicí. Zde se stanoví výše, forma úhrady, doba úhrady, osvobození, prominutí či snížení úplaty a sankce za nezaplacení. Úplata je vybírána vždy v běžném měsíci společně se stravným u vedoucí školní jídelny nebo je možnost její úhrady bankovním převodem. Úplata za příslušný kalendářní měsíc je splatná do 15 dne stávajícího kalendářního měsíce, výši úplaty stanovuje zřizovatel (účinnost od 01.01.2024).
Cenné věci a hračky:
Mateřská škola nezodpovídá za cenné věci, které si děti přinesou. Doporučujeme, aby děti do mateřské školy nenosily zlaté řetízky, náušnice či jiné šperky, neboť při hře dětí může dojít k poškození či ztrátě. Mateřská škola nezodpovídá ani za předměty a hračky, které si děti donesou z domova ke hraní.
Tato webová stránka používá soubory cookie k personalizaci obsahu a měření využití webových stránek, abychom zlepšili Váš zážitek z návštěvy těchto webových stránek. Zvolte prosím Vámi preferovanou variantu využítí cookies.