1. Mluvte s dítětem o tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je
Mluvte s dítětem o tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je. Můžete si k tomu vzít obrázkovou knížku nebo si popovídejte s dítětem, které do školky už chodí (mělo by tam ale chodit rádo, aby se vaše dítě nevystrašilo barvitým líčením zlých zážitků). Vyhněte se negativním popisům, jako „tam tě naučí poslouchat“, „tam se s tebou nikdo dohadovat nebude“ apod.
2. Zvykejte dítě na odloučení
Zvykejte dítě na odloučení. Při odchodu např. do kina láskyplně a s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Dítě potřebuje pocit, že se na vás může spolehnout. Chybou je, vyplížit se tajně z domu. Dítě se cítí zrazené a strach z odloučení se jen prohlubuje.
3. Veďte dítě k samostatnosti
Veďte dítě k samostatnosti zvláště v hygieně, oblékání a jídle. Nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že bude jediné, které si neumí obléknout kalhoty nebo dojít na záchod.
4. Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do školky...
Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do školky, ale ujistěte ho, že mu věříte a že to určitě zvládne. Zvýšíte tak sebedůvěru dítěte. Pokud má dítě chodit do školky rádo, musí k ní mít kladný vztah. Z toho důvodu nikdy školkou dítěti nevyhrožujte (dítě nemůže mít rádo něco, co mu předkládáte jako trest) – vyhněte se výhrůžkám typu „když budeš zlobit, nechám tě ve školce i odpoledne“.
5. Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní
Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Ovšem neodcházejte ani narychlo nebo tajně, ani ve vzteku po hádce s dítětem.
6. Dejte dítěti s sebou něco důvěrného
Dejte dítěti s sebou něco důvěrného (plyšovou nebo oblíbenou hračku, šátek).
7. Plňte své sliby!
Plňte své sliby – když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě přijít.
8. Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte nastávající situaci vy
Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte nastávající situaci vy. Děti dokážou velmi citlivě poznat projevy strachu u rodičů. Platí tu, že zbavit se své úzkosti znamená zbavit dítě jeho úzkosti. Pokud máte strach z odloučení od dítěte a nejste skutečně přesvědčení o tom, že dítě do školky dát chcete, pak byste měli přehodnotit nástup dítěte do školky. Případně se dohodněte, že dítě do školky bude vodit ten, který s tím má menší problém.
9. Za pobyt ve školce neslibujte dítěti odměny předem
Za pobyt ve školce neslibujte dítěti odměny předem. Dítě prožívá stres nejen z toho, že je ve školce bez rodičů a zvyká si na nové prostředí. Přidá se strach z toho, že selže a odměnu pak nedostane. Samozřejmě – pokud den ve školce proběhne v pohodě – chvalte dítě a jděte to oslavit třeba do cukrárny nebo kupte nějakou drobnost. Materiální odměny by se ale neměly stát pravidlem, dítě by pak hračku vyžadovalo každý den.
10. Promluvte si s ředitelkou, popř. s učitelkou
Promluvte si s ředitelkou, popř. s učitelkou o možnostech postupné adaptace dítěte – s dítětem ze začátku můžete jít do třídy, dítě může jít jen na dvě hodiny apod.
Děti do mateřské školy potřebují:
POPRVÉ BEZ MÁMY A TÁTY - ANEB JAK USNADNIT DÍTĚTI VSTUP DO MATEŘSKÉ ŠKOLY
1. PŘED PRVNÍM VSTUPEM DO MATEŘSKÉ ŠKOLY
Připravte dítě na tento důležitý krok srozumitelným rozhovorem – vyprávění a těšení se na nové kamarády, nové hračky, hodné paní učitelky, které pro děti chystají spoustu zábavy. Společně připravujte nové oblečení, bačkůrky, se kterými se ve školce dítě pochlubí. Nechte dítě vybrat jednu ze svých oblíbených hraček (plyšáků), kterou si vezme jako doprovod do mateřské školy. Nikdy dítě nestrašte mateřskou školou! Věty typu: „Počkej ve školce Tě naučí poslouchat!“, se Vám již při vstupu do budovy vrátí v podobě srdceryvného pláče dítěte.
2. JEDNEJTE S DÍTĚTEM NA ROVINU
Dítěti vysvětlete, že v mateřské škole bude pouze s paní učitelkou a dětmi - jednoduše mu vysvětlete, že v době zaměstnání musí dítě vydržet samo, paní učitelka v tuto chvíli nahrazuje jeho maminku (může se na ní se vším obrátit). Domluvte se s dítětem na době strávené ve školce – NIKDY neslibujte, že si dítě vyzvednete dřív, než budete moci – vysvětlete termíny „ po obědě, po spinkání“. VYUŽÍVEJTE PLNĚ ADAPTAČNÍ OBDOBÍ (alespoň první týden docházky dítěte)! V tomto období si děti postupně zvykají formou zkráceného pobytu v MŠ na režim a kolektiv, po zvládnutí již navažte na celodenní režim dle Vašich požadavků. Pokud Vám to umožňuje pracovní doba nebo nástup do zaměstnání je postupné zvykání v MŠ ideální! Nezapomínejte na prarodiče a tety – i ti Vám v prvních dnech adaptačního období dítěte mohou pomoci.
3. NAVAZUJTE NA DENNÍ REŽIM V MATEŘSKÉ ŠKOLE
Časné ranní vstávání a pak odlišný režim, než na který děti byly zvyklé z domova způsobuje značnou únavu. Dbejte, na pravidelné a včasné večerní ukládání dětí do postýlek, na dostatečný přísun vitamínů a přiměřené zdravé stravy, která doplní režim a jídelníček v MŠ. Předejdete tak nepřiměřeným ranním výstupům dítěte, které jde do MŠ s pláčem ne proto, že je tam nerado, ale jen proto, že se cítí unavené!
4. LOUČENÍ S MAMINKOU, S TATÍNKEM
Choďte do školky včas, aby převlékání do třídy proběhlo v klidu, bez emocí a neustálého napomínání typu “dělej, nezdržuj“. Naposledy dítěti vysvětlete, kdy a kdo si dítě ten den vyzvedne. Před vstupem do třídy upozorněte dítě na přivítání s dětmi a paní učitelkou. Loučení ve třídě již NEPROTAHUJTE! Věřte tomu, že naprostá většina dětí, a to i těch, které vypadají, že se pláčem zalknou, se uklidní hned, jak za Vámi zapadnou dveře. Když to bude vážnější, učitelky Vás o tom budou jistě informovat.
5. POVÍDEJTE SI S DÍTĚTEM
Ptejte se a vyprávějte si s dítětem, co v MŠ prožilo, s čím si hrálo, jaké má kamarády, co jedlo. Je to důležité pro upevnění vztahu k mateřské škole, ale též k prohloubení vztahu mezi rodičem a dítětem. Dítě má radost, že zvládne samostatný pobyt ve školce, a když uvidí ohlas rodiny a uslyší chválu, chce dokázat ještě víc a tím více se těší, až Vám to v té školce ukáže. A jak jde s radostí druhý den do školky, tak Vám se zase s úlevou odchází do zaměstnání.
RADA POSLEDNÍ – KDYŽ TO NEVYJDE
Někdy se stane, že ať děláme, co děláme, dítě je tak fixované na rodině, že přechod osamostatnění je prostě velký problém. Ale neházejte flintu do žita, chce to prostě vydržet a nevysílat na svého uplakaného potomka smutné pohledy, tím vše jen zhoršíte. Jen krátce vysvětlete:„já musím do práce – ty do školky“, až bude víkend, vše si vynahradíte a naplánujte společně, co dítě rádo dělá.
UPOZORNĚNÍ NA NENADÁLE SITUACE
Někdy se stane, že dítě začne chodit do školky bez problémů. Nechceme strašit, ale ještě není vyhráno! Často se totiž stává, že tito „hrdinové“ začnou bezdůvodně, třeba po měsíci plakat a odmítat školku, aniž by jim někdo ublížil, či se stalo něco zlomového. Prostě najednou přijde stesk, který však časem odejde zrovna tak nečekaně, jak přišel. Důležité proto je hodně s dítětem komunikovat, poznávat jej v novém prostředí, poznávat jeho nové prožitky, slyšet jeho otázky, naslouchat jeho pochybnostem, vysvětlovat jeho představy …
Být s ním, pomáhat mu, podporovat ho, je pro dítě velmi důležité. Aby jasně vědělo, že na novou zkušenost v jeho životě není samo, má se na koho obrátit. Má někoho, kdo mu věci vysvětlí nebo mu pomůže se v nich lépe orientovat.
PŘEJEME SI HODNĚ USMĚVAVÝCH DĚTSKÝCH TVÁŘIČEK A SPOKOJENÉ RODIČE
Tato webová stránka používá soubory cookie k personalizaci obsahu a měření využití webových stránek, abychom zlepšili Váš zážitek z návštěvy těchto webových stránek. Zvolte prosím Vámi preferovanou variantu využítí cookies.